Strona: Prezentacja prac pod kierunkiem dr inż. arch. Agaty Mikrut-Kusy oraz dr inż. arch. Joanny Bartkiewicz podczas konferencji pt. "Studenci Politechniki Rzeszowskiej projektują Rzeszów" / Katedra Konserwacji Zabytków

2022-11-03

Uczestnicy konferencji

Na Konferencję przybyli:

• Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa mgr inż. Dariusz Urbanik,
  • Prorektor ds. Kształcenia Politechniki Rzeszowskiej dr hab. Iwona Włoch, prof PRz,
  • Dziekan Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury prof. dr hab. inż. Lech Lichołai,
  • Przewodnicząca Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów RP mgr inż. arch. Renata Święcińska,
  • Prezes Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich mgr inż. arch. Piotr Rzeźwicki,

a także inni Goście zaproszeni na Konferencję, w tym

• nauczyciele akademiccy prowadzący zajęcia dydaktyczne na kierunku architektura w Politechnice Rzeszowskiej.

Konferencję prowadziła Prodziekan ds kształcenia dla kierunków Budownictwo, Architektura oraz Transport Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury dr inż. Marzena Kłos, prof. PRz.

Cel spotkania

Celem spotkania było przedstawienie wybranych prac dyplomowych oraz semestralnych wykonanych przez absolwentów i studentów kierunku architektura WBIŚiA PRz, a dotyczących zagospodarowania architektonicznego i urbanistycznego miasta Rzeszowa.

Prezentowane prace

Mgr inż. arch. Marcin Ziobro zaprezentował prace inżynierską oraz magisterską, które zostały wykonane pod kierunkiem dr inż. arch. Joanny Dudek: Śródmiejski pierścień zieleni Rzeszowa oraz Kaplica cmentarna w Zwięczycy.

Następnie mgr inż. arch. Aleksandra Grych i mgr inż. arch. Karolina Kowal przedstawiły wykonaną wspólnie z mgr inż. arch. Kamilą Gołąbek pracę semestralną; Zamek Lubomirskich w Rzeszowie - Nowe Centrum Kultury i Sztuki, zrealizowaną pod kierunkiem dr inż. arch. Agaty Mikrut-Kusy.

Część wystawowa

W części wystawowej Konferencji zostały zaprezentowane następujące prace semestralne wykonane przez studentów pod kierunkiem dr inż. arch. Anny Sikory, prof. PRz z Zakładu Urbanistyki i Architektury:

• Kinga Łuszczek, Dersim Tas - Zagospodarowanie przestrzeni między Synagogami
  • Wiktoria Fydryk, Iwona Janiec - Rewitalizacja i rozbudowa Hali Targowej
  • Anna Klocek, Paulina Krasowska, Paulina Książek - Zagospodarowanie przestrzeni między Synagogami
  • Hubert Łaniosz, Maksymilian Lis - Rekreacyjne i parkowe zagospodarowanie doliny Strugu

Wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Joanny Bartkiewicz z Katedry Konserwacji Zabytków pracę przedstawiła:

• Natalia Kalita - Mediateka przy ul. Juliusza Słowackiego w Rzeszowie.

Natomiast zrealizowane pod kierunkiem dr inż. arch. Agaty Mikrut-Kusy z Katedry Konserwacji Zabytków prace semestralne dotyczące adaptacji dawnej lokomotywowni w Rzeszowie (wraz z zagospodarowaniem terenu) na różne rozwiązania funkcjonalne przedstawili następujący studenci:

• Regina Otto, Wiktor Pasternak, Paweł Sekreta - Centrum Sztuk Walki, koncepcja I
  • Wiktor Zelek, Przemysław Śliwka, Michał Urban - Centrum Sztuk Walki, koncepcja II
  • Przemysław Dybaś, Wiktoria Jankowska - Muzeum Karpat
  • Małgorzata Musiał, Anna Pogorzelska - Centrum Sztuki Nowoczesnej, koncepcja I

Zaprezentowane podczas Konferencji prace były ciekawymi rozwiązaniami projektowymi, wkomponowującymi się we współczesne potrzeby realizacyjne w obszarze architektury i urbanistyki.