Strona: Profesor Marek Gosztyła w dniach 13.XI. 2023 – 17.XI. 2023 r. przebywał na stażu naukowym w ramach programu Erasmus+ Staff Mobility for Teaching w uczelni partnerskiej TECHNICKA UNIVERZITA V KOSICACH Fakulta umeni. / Katedra Konserwacji Zabytków

2023-11-29

W trakcie pobytu na uczelni TECHNICKA UNIVERZITA V KOSICIACH Profesor brał udział w zajęciach ze studentami IV roku kierunku architektura. Konsultowane były projekty architektoniczne obiektów o funkcji mieszkaniowej, kulturalnej oraz sakralnej. Na wybranych lokalizacjach studenci prezentowali koncepcje form brył wykreowanych z kontekstu rzeźby terenu, krajobrazu kulturowego oraz programów funkcjonalnych, przedstawiali nowoczesne programy funkcjonalne wnętrz. Konsultowany był interesujący i ciekawy projekt architektoniczno-konserwatorski adaptacji byłego zespołu kościelno-klasztornego w Spisska kapitula. W zespole o wielokulturowych nawarstwieniach kreślona była koncepcja aranżacji wnętrz na ośrodek akademicko-szkoleniowy. Zaprojektowano pokoje gościnne, salę konferencyjno-konsultacyjną, kawiarnię oraz ogród jako przykład zakładu fizjografii i arboretum.

Warsztaty terenowe połączone z wykładem studyjnym odbyły się w Moldava, Borsa oraz Tahanovce. Na przykładzie szkoły, przedszkola, muzeum, kościoła pokazywane był studentom układy funkcjonalne, wymagania komunikacji wewnętrznej i przeciwpożarowej, instalacje grzewcze, instalacje oświetleniowe, mała architektura i umeblowanie. Dyskusja toczyła się wokół problematyki historycznych tynków, oszkleń, podłóg i posadzek, wentylacji i klimatyzacji w obiektach historycznych. Przedstawiane były nowe rozwiązania architektoniczne więźb dachowych i pokryć.

W zamku w Borsa ożywiona dyskusja ukierunkowana została na współczesne projekty ekspozycji historycznej postaci księcia Franciszka Rakoczego II. W salach muzealnych, po dogłębnych badaniach historycznych, zaprogramowano wystawy obrazujące życie księcia Siedmiogrodu ze szczególnym uwzględnieniem antyhabsburskiego powstania. Końcowy projekt restauracji zamku w Borsa był dla mnie istotnym zagadnieniem, ponieważ byłem zaangażowany w procesie prowadzonej restauracji zespołu.

Profesor M. Gosztyła wygłosił wykład nt.” Problematika revalorizácie mesta Przemyśl“ w języku słowackim.

Został również zaproszony do wygłoszenia w przyszłym roku wykładu na temat prowadzonych procesów rewaloryzacji architektury obronnej w Polsce.